Błękitni Stare Pole - strona oficjalna

Strona klubowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1
Wda Lipusz - Beniaminek Starogard Gdański
Czarni Przemysław - Borowiak Czersk
Sławek Borzechowo - Błękitni Stare Pole
Pogoń Prabuty - Gwiazda Karsin
Orzeł Subkowy - Sparta Kleszczewo
Pomezania Malbork - Szarża Krojanty
Spójnia Sadlinki - Chojniczanka II Chojnice
Żuławy Nowy Dwór Gdański - Powiśle II Dzierzgoń

Wyniki

Mecze sparingowe

Facebook

Historia

   We wszystkich miastach, miasteczkach i wsiach na ziemiach zachodnich jedną z form integracji ludności po wojnie był sport. Tak samo było i w Starym Polu. Niedawno zakończona wojna wyzwoliła w młodych ludziach ogromną chęć podejmowania treningów i włączania się do zorganizowanej rywalizacji sportowej.

   Ogromną rolę w zorganizowaniu życia sportowego w Starym Polu odegrała tutejsza cukrownia. To dzięki przychylności jej kierownictwa powstał pierwszy zespół piłkarski. Ten zakład zadbał o stroje oraz stan boiska sportowego, które po wojnie było znacznie zniszczone. Drużyna składała się w większości z pracowników cukrowni. Przeciwnikami były drużyny z Malborka, Elbląga, Młynar, Braniewa, Dzierzgonia, Sztumu oraz mniejszych miejscowości z terenu Żuław. Na mecze wyjazdowe często wyjeżdżano rowerami, pociągiem, a nawet pieszo. Od czasu do czasu był to też jakiś samochód ciężarowy.

   Pierwszy po wojnie mecz odbył się wiosną 1946 roku, i to wydarzenie uznaje się za początek piłkarstwa w Starym Polu po wojnie. Przeciwnikiem zespołu staropolskiego była drużyna Cukrowni Malbork. Chyba nigdy przedtem, ani potem nie było tak wielu kibiców na meczu. 
 

   Do ok. 1953 roku drużyna nie miała opiekuna, ani kierownika. Zawodnicy sami zajmowali się sprawami drużyny i rozgrywek. Do najaktywniejszych należeli: Zdzisław Rojewski, Edmund Frydrychowicz, Marian Zawadko, Józef Zawadko, Lucjan Kalinowski, Wiesław Muchewicz, Ryszard Muchewicz, Jan Jaciubek, Stanisław Jaciubek, Jan Richert, Jozef Richert, Mieczysław Szmańda, Jan Stolpa, Zenon Heinich, Jan Anikiewicz, Edward Mierzwicki, Henryk Niedlich, Henryk Mężyński, Kazimierz Rybitwa, Jerzy Rojewski, Bogdan Pałczynski, Jerzy Chwiej, Wit Smoczynski, Krzysztof Federowicz i Zbigniew Pacyno.

 

   Na początku lat 50-tych drużyna przyjęła nazwę "SPÓJNIA" i barwy klubowe biało-zielone. W 1953 r. kierowaniem zespołu zajął się Jozef Tuszyński, który dbał o wszystko, co niezbędne w zespole piłkarskim. Często pomagała mu żona, która naszywała numerki na koszulki, prała je, suszyła, malowała ręcznie linie na boisku przed meczami.
 

   Pod koniec lat 50-tych drużyna wstąpiła w szeregi Ludowych Zespołów Sportowych i rozpoczęła rywalizację pod ich egidą. Pan Tuszyński był kierownikiem zespołu do roku 1968. Po nim opiekę nad zespołem przejął Eryk Gliniecki. Za jego rządów zespół zmienił swoją nazwę, gdyż po przystąpieniu do LZS-ów występował jako LZS Stare Pole. Prawie jednogłośnie zawodnicy przyjęli nazwę "BŁĘKITNI", gdyż taki kolor miały nowe koszulki. W tym czasie drużyna przez lata występowała w kl. rozgrywek „B”.
 

   W roku 1976 rozpoczął się generalny remont obiektu sportowego. Drużyna przestała formalnie istnieć, gdyż nie było gdzie grać w roli gospodarza. W tym czasie do wyróżniających się zawodników należeli: Stanisław Gajor, Ludwik Rękawek, Jan Kowalski, Tadeusz Kowalski, Werner Czerwiński, Czesław Karkus, Roman Frackiewicz, Wojciech Łach, Czesław Kula, Stanisław Piędel, Henryk Łapacz, Antoni Truszkowski, Zbigniew Ochman, Zbigniew Kuta, Kazimierz Rojeski, Wacław Wyciszkiewicz, Jerzy Heinich.
 

   Po zakończeniu remontu stadionu w 1979 r. zebrała się grupa inicjatywna, która zorganizowała nową drużynę i zgłosiła do rozgrywek LZS w klasie „D”. Wśród nich znaleźli się: Jan Ciechowicz, Czesław Trójniak, Jacek Rojewski, Adam Smoliński, Bogdan Molasy.
 

   Z roku na rok zespół awansował do wyższej klasy, aż w 1981 r. znalazł się w klasie „A” i grał w niej aż do początku lat 90-tych. W tych latach wyróżniali się: Tadeusz Richert, Jacek Rojewski, Waldemar Kuliński, Stanisław Giedrojć, Leszek Zielonka, Jan Ciechowicz, Jerzy Ruciński, Czesław Trójniak.
 

   Po zakończeniu sezonu 1992-93 "BŁĘKITNI" awansowali po raz pierwszy w historii do klasy okręgowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii klubu było powołanie Stowarzyszenia Sportowego Gminny Klub Sportowy "BŁĘKITNI" w styczniu 1999 r. Prezesem wówczas został Jan Pawlina. Po 4-letniej kadencji jego funkcję objął Dariusz Zawada, którą pełnił dwie kadencje. Obecnie prezesem jest Wiesław Kułakowski. Wieloletnim kierownikiem klubu był Sylwester Wiedeński, następnie Mirosław Gliniecki a obecnie funkcję tą pełni Józef Osnowski.
 

   Przez wiele lat zespół nie miał żadnego szkoleniowca. Jednak dopiero w latach 80-tych drużynę zaczął trenować licencjonowany trener. Był nim Włodzimierz Rafałowicz. Następnym był Jerzy Dalecki, Krzysztof Januszczyk, Czesław Trójniak, Jacek Hrywniak, Józef Bujko, Tomasz Mazurek, Radosław Zielonka, Jerzy Fiłonowicz, Przemysław Marusa, Wojciech Niedźwiedzki, ponownie Radosław Zielonka, Tomasz Wiercioch. Obecnie trenerem Błękitnych, po raz drugi jest Tomasz Mazurek
 

   Aktualnie klub posiada 3 drużyny: 1 seniorów, 2 juniorskie i występują w rozgrywkach prowadzonych przez Pomorski Związek Piłki Nożnej.

 

   Dziś nie byłoby tego klubu, gdyby nie aktywna i wieloletnia pomoc instytucji, firm i osób prywatnych. Szczególne podziękowania kierujemy do poprzedniego wójta gminy pana Stanisława Kochanowskiego i obecnego pana Włodzimierza Załuckiego, radnych gminy Stare Pole byłych i obecnych za wsparcie i pomoc.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

SPONSORZY BŁĘKITNYCH

KRZYSZTOF ORŁOWSKI

ALMET ŻUŁAWKA

BORYS FIRMA BUDOWLANA

"DUET" A.D. ZAWADA

SKLEP PROMIL

GOSPROL KRZYŻANOWO

GOSPODARSTWO WALA

MAREK IWANIUK

BARTŁOMIEJ PIECHNIK

ADAM I MICHAŁ MEYER

Losowa galeria

JC2: Błekitni - Chojniczanka
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 138, wczoraj: 182
ogółem: 971 184

statystyki szczegółowe

Wyszukiwarka